Mateřská škola Putim
MŠ PutimBaarova škola

Děti a zdravá výživa

Předškolní děti mají malou kapacitu žaludku a střídavou chuť k jídlu, tudíž by měly jíst několikrát denně v menších porcích. Doporučuje se nabízet dítěti od každého jídla tolik polévkových lžic, kolik odpovídá rokům jeho věku, tzn. dvě polévkové lžíce od každého jídla dvouletému dítěti,tři  tříletému atd.,a zároveň podávat více jídel podle chuti. V předškolním období by dítě mělo jíst pětkrát denně, svačiny jsou pro ně tudíž stejně důležitou a významnou součástí jídelníčku jako hlavní jídla.

Potraviny lze rozdělit do pěti skupin

• mléko a mléčné výrobky
  • maso, ryby, drůbež, vejce a luštěniny
  • zelenina
  • ovoce
  • cereálie

Dostatečná dávka mléka a mléčných výrobků tvoří nedílnou součást jídelníčku zdravého dítěte, které by mělo denně vypít asi 150 ml mléka. K tomu je vhodné přijímat i další mléčné produkty, jako jsou jogurty, tvaroh a sýry, jež pro organizmus představují ten nejlepší zdroj vápníku.

Drůbež, ryby a libové maso jsou kromě bílkovin kvalitním zdrojem takzvaného hemového železa, které se nachází právě v potravinách živočišného původu a je lépe využitelné než než železo nehemové, jež se nalézá v potravinách rostlinných. Skvělé je proto obě skupiny potravin kombinovat, tak aby bylo dosaženo co největšího stravovacího profitu, tzn. podávat např. čočku s kuřetem. V poměru živočišných a rostlinných tuků by mělo dojít ke zvýšení podílu tuků s vyšším obsahem polynenasycených mastných kyselin nacházejících se zejména v rostlinných olejích a rybách. Vejce coby zdroj bílkovin, vitamínů a železa lze podávat třikrát až čtyřikrát týdně.

K snídani se hodí cereálie (nejlépe bez přidaného cukru), jež zajistí dodání energie v podobě sacharidů a obsahují rovněž vitamíny i železo.Jídelníček doplňují luštěniny, které představují kvalitní zdroj bílkovin i sacharidů. Ke svačinám je vhodné ovoce kvůli obsahu sacharidů a cenných vitamínů. Solit je nutné velmi střídmě. Rovněž se vyplatí výrazně omezit konzumaci cukrovinek a různých limonád. Pitný režim zajišťujeme prioritně vodou, ředěnými ovocnými šťávami (džusy) či ovocnými čaji. Je-li nutné nápoj přisladit, pak jako sladidlo (v umírněném množství) použijeme med či vhodný sirup (např. javorový, agávový, datlový, popř.bylinkový - levandulový, mateřídouškový, jitrocelový atd.).

Vybráno z článku "Jídelníček předškolních dětí a možnosti jeho obohacen!" , Mgr. Š. Kociánová,  Poradce ředitelky MŠ 2/2015

Jak se u nás stravujeme...

Stravování  probíhá standardním způsobem, dopolední přesnídávka je připravována v MŠ, oběd a odpolední svačina je dovážen z MŠ Kestřany. Skladba jídelníčku je vyvážená a plnohodnotná. Děti mají možnost si jídlo přidávat i podílet se na přípravě svačin. Oběd je vydáván v naší výdejně pracovnicí v provozu. Pitný režim během dne zajišťuje mateřská škola.

Cena stravného:

• Přesnídávka    9,- Kč
  • Oběd              21,- Kč
  • Svačina            9,- Kč
  • Nápoje             4,- Kč

Dětem, které k 31.8. dosáhly věku 6 let a mají odklad školní docházky, se podle vyhlášky 107/2005 Sb. zvyšuje finanční limit na stravování, tzn. pro tyto děti je výše poplatků : 10,- Kč přesnídávka, 22,- Kč oběd a svačina 10,- Kč, nápoje 4,- Kč.

Mateřská škola Putim,
okres Písek
Putim 159
397 01 Písek
Telefon: 382 261 815
Mobil: 776 182 686
msputim@gmail.com
IDDS: nigkx9y

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

středa 20. 3. jasno 9/0 °C
čtvrtek 21. 3. oblačno 9/0 °C